W dniach 20-22 października odbędzie się zjazd działaczy pomorskich organizacji pozarządowych, liderów animacji społecznej oraz przedstawicieli samorządów i środowisk biznesowych. W programie przewidziano prelekcje, panele dyskusyjne i liczne warsztaty skupione wokół zagadnienia budowania trójkąta efektywności w 3.sektorze. “Chcemy przede wszystkim zachęcić do rozwijania skrzydeł, ale nie anielskich, tylko takich jak u naszego pomorskiego gryfa, czyli orlich symbolizujących siłę i waleczność” – wyjaśnia Piotr Stec, prezes Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie.

Trójkąt efektywności* szansą na wieloletni rozwój

Organizacje pozarządowe, samorządy i biznes tworzą wymarzony trójkąt dla rozwoju inicjatyw społecznych. Efektywność współpracy następuje wtedy, gdy te trzy sektory działają razem, rozpoznając potrzeby lokalnych społeczności, gdy konsultują wprowadzane rozwiązania, gdy dbają o wzajemny dobrostan na każdym etapie. Celem forum jest nie tylko wzajemna integracja, ale przede wszystkim wymiana doświadczeń i dobrych praktyk międzysektorowych oraz wypracowanie wytycznych na przyszłość.

Trójkąt to uniwersalny symbol wszechstronności i stabilizacji. Według organizatorów doskonale pasuje do złożoności sektora pozarządowego, określanego zresztą jako 3.sektor. Trójkąty PFIP-u układają się w motyw skrzydeł Gryfa Pomorskiego, którego postać łączy cały region. “Zależy nam, by uczestniczki i uczestnicy forum wynieśli z tego wydarzenia jak najwięcej dla siebie. Aby odfrunęli dzięki silnym, mocnym i walecznym skrzydłom do swoich lokalnych społeczności i tam wdrażali nowoczesny model współdziałania. ” – podkreśla Stec.

Stabilność, przyszłość i współpraca jako motor działania.

Program PFIPu, tematy prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów zostały wybrane w taki sposób, aby poruszały trzy kluczowe zagadnienia dla harmonijnego rozwoju sektora pozarządowego oraz dla budowania relacji z pozostałymi: stabilność, przyszłość i współpraca. Każde z tych pojęć jest istotne dla kształtowania tożsamości organizacji pozarządowych, ale dopiero połączone mogą stanowić prawdziwą siłę wznoszącą. O czym usłyszymy podczas PFIPu?

 • Konstytucyjna Zasada Pomocniczości. Czy przeminęła z wiatrem?
 • Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 – wyzwania i szanse.
 • (nie)Stabilność zatrudnienia w 3.sektorze czyli o tym jak (nie)chcemy pracować
 • Rady społeczne jako struktury na czas kryzysów. Czy to dobra rada?
 • Rok w NGO z perspektywy finansów. Prawdziwa przygoda.
 • Fundacje korporacyjne. Prawie jak NGO czy bardziej jak biznes?
 • Zlecenia usług organizacjom pozarządowym przez JST. Poszukiwane, poszukiwani.
 • Miłość od pierwszego spotkania. Jak wzbudzać zaufanie do 3.sektora.
 • Internet i nowe technologie w NGO. Czy leci z nami pilot?
 • Wymiana pokoleniowa i międzypokoleniowa. Co boomer wie o yolo i czy to się opłaca.
 • Ekonomia Społeczna. Zmiana ustawy o ES i co dalej?

Szczegółowy program znajduje się tu: https://bit.ly/3CtryGh

Wśród panelistek i panelistów znajdą się m.in. Agnieszka Kapała-Sokalska (członkini Zarządu Województwa Pomorskiego), Marcin Fusch (dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP), Wojciech Kaczmarczyk (dyrektor NIW), prof. Witold Toczyski (BISER), Piotr Stec (prezes PSCOP), Jerzy Boczoń (prezes Fundacji RC) Łukasz Samborski (dyrektor Fundacji RC), Alina Kotkiewicz (Stowarzyszenie EDUQ Lębork), Łukasz Waszak (Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS), Justyna K. Ochędzan (Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych), Karwowski (Stowarzyszenie Pozytywni), Marta Dietrich (Fundacja RC), Dorota Wiśniewska (Malborskie Stowarzyszenie OŚ), Tomasz Keler (CIO Słupsk), Bartłomiej Engelbrecht (Fundacja Dla Was).

Animacja społeczna i sieciowanie

Organizatorzy zapewniają także, iż w programie przewidziane są chwile na złapanie oddechu od pozyskiwania wiedzy. Przerwy pomiędzy panelami i prelekcjami przeznaczone będą na aktywny networking, nad którym będzie czuwać Dorota Bury reprezentująca Centrum Organizacji Pozarządowych w Starogardzie Gdańskim. W trakcie trzech dni forum na sieciowanie zarezerwowano aż 6 przerw zwanych #eNerGyszOt. To całkiem nowa formuła będąca przykładem animacji społecznej, której celem jest naładowanie baterii i lepsze poznanie się z innymi uczestniczkami oraz uczestnikami wydarzenia.

Korzystając z infrastruktury Hotelu Victoria, organizatorzy proponują także udział w porannych zajęciach jogi w piątek i sobotę, a po kolacji będzie można kontynuować wieczorne działaczek i działaczy rozmowy w bardziej niezobowiązującej atmosferze.

Czy warto przyjechać na Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych?

“Tak. Warto. Bo to sprawdzona formuła sieciowania i wymiany doświadczeń w ramach współpracy wszystkich trzech sektorów, które odpowiadają za realne zmiany społeczne. Ostatnie trzy lata wyraźnie pokazały, że inicjatywy pozarządowe stanowią kluczową wartość w działalności lokalnych społeczności, które są ważną częścią działań samorządowych.” – mówi Jarosław Białk, starosta pucki – “To wydarzenie umożliwiające naszemu regionowi podkręcenie dialogu NGO z samorządami i z biznesem. Udział przedstawicieli i przedstawicielek wszystkich wierzchołków trójkąta efektywności jest cennym doświadczeniem, które umożliwi wszystkim lepsze projektowanie przyszłości.” 

Udział w PFIPie jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji poprzez formularz https://forms.gle/pHuQnp12NWJYvDTZ8. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie. Natomiast dojazd na wydarzenie jest we własnym zakresie.

Organizatorzy zapraszają do śledzenia kanałów komunikacji:

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło Zawsze Pomorze.

Projekt „Pozarządowi eksperci ds. stanowienia prawa” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacji Rozwój na lata 2014-2020. „Pozarządowy survival- jak przetrwać (i się rozwijać w pozarządowym świecie”- system wspierania 3 sektora w województwie pomorskim przez Pomorską Sieć COP dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego. Projekt „NASZE Pomorskie Rady” został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu NOWEFIO

*Termin „Trójkąt Efektywności” pochodzi od koncepcji zwanej Trójkątem Efektywności Zapamiętywania. Autorem tej pochodzącej z 1969 roku teorii jest Edgar Dale, amerykański nauczyciel, który twierdził, że największy skutek w procesie zapamiętywania przynosi mówienie połączone z rzeczywistym działaniem – jeżeli chcemy zapamiętać jakiś tekst, powinniśmy podczas tego wykonywać jakąś czynność. Czyli aktywujemy czytanie, mówienie i działanie, co układa się w piramidę lub trójkąt. Model ten można przenieść także do innych dziedzin życia, w tym biznesu i sektora organizacji pozarządowych. Idąc według tej koncepcji, inicjatywy społeczne mają większą szansę na realizację, jeśli to jej powstania i wdrożenia zaangażują się NGOsy, samorządy oraz lokalne środowiska biznesowe.

Categories:

Tags:

Comments are closed

Kategorie
Archiwa