„Prąd z owoców” – relacja

Category : Bez kategorii · No Comments · by lut 26th, 2022
Na zakończenie ferii zaprosiliśmy dzieci z rodzicami na wyjątkowe warsztaty. Uczestnicy mieli wiele frajdy podczas przeprowadzania eksperymentów, a cała wiedza została przekazana w lekkiej i pozbawionej naukowego zadęcia formie. I wiecie? Udało się! Można uzyskać prąd⚡⚡ z owoców🍎🍋 Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
Następne zajęcia z serii odbędą się 19.03.2022 r. – godz. 11:00-13:00. Rejestracja na zajęcia możliwa już wkrótce – sprawdzajcie co u nas słychać…
 

Zajęcia „Prąd z owoców”

Category : Bez kategorii · No Comments · by lut 22nd, 2022
Natura nie przestaje zadziwiać. Czy wiecie, że prostą już „naładowaną” baterię możecie wykonać w kilka minut własnoręcznie? W dodatku używając do tego „nietypowych komponentów”, które są w dodatku jadalne?
 
„Prąd z owoców”, to propozycja zajęć popularyzujących nauki przyrodnicze w atrakcyjny, ciekawy sposób. Z dala od skomplikowanych teorii i wzorów, wspólnie przeprowadzimy eksperyment chemiczno-fizyczny!
 
Zbudujemy prawdziwe, proste i działające baterie z ziemniaków, cytryn, może z jabłek albo używając zwykłej wody z solą. Przy pomocy woltomierza sprawdzimy wytworzone napięcie, a na koniec podłączymy najprawdziwsze żarówki.
 
Podczas zajęć uczestnicy wykonają własne niepowtarzalne baterie i posłuchają historii o tym, skąd się w ogóle wzięły i jak działają. Zajęcia trwają 2 godziny i gwarantują dobrą zabawę.
 
Potrzebujemy jedynie ziemniaków, jabłek cytryn, wody i soli.
 
Na zajęcia zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych wraz z opiekunem – pracujemy w duecie rodzic/dziecko (zależy nam na międzypokoleniowym działaniu).
 
 
Ilość miejsc ograniczona! Obowiązuje rejestracja!
Zapraszamy serdecznie!

 

„Baltic Sea NGO Network Conference – Dania 19-21.11.2021”

Category : Bez kategorii · No Comments · by lut 5th, 2022
„Baltic Sea NGO Network Conference – Dania 19-21.11.2021” – w ramach tego wydarzenia dokonaliśmy prezentacji raportu „Finansowanie organizacji pozarządowych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 i 2021 r.” podczas Forum Bałtyckich NGO w Kopenhadze w dn. 20.11.2021 r.
Badanie zostało zlecone Fundacji MAPA Obywatelska (członek naszej federacji) do przygotowania przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. To pierwsze tego typu badanie w historii Polski po 1989.
Bałtycka Sieć Organizacji Pozarządowych to najważniejsze forum komunikacji i współpracy bałtyckich NGO – chce przyczynić się do działań, które mogą poprawić życie ludzi w regionie Morza Bałtyckiego w pokoju i bliskim sąsiedztwie.
Na konferencji w Dragør – małym miasteczku na wybrzeżu, na południe od Kopenhagi (13 km, własciwie to dzielnica Kopenhagi.) – NGO z obszaru morza bałtyckiego dzieliły się najlepszymi praktykami i omawiały wspólne wyzwania widziane z perspektywy społeczeństwa obywatelskiego. Rozmawiano również o współpracy z innymi organizacjami i władzami panbałtyckimi na podstawie zreformowanej i zrewitalizowanej platformy sieciowej.
W ramach 2 dnia konferencji zaprezentowana została publikacja w formie prezentacji elektronicznej (w załącznikach zarówno prezentacja jak i zdjęcia z samego momentu prezentacji raportu na Forum). Prezentacja razem z dyskusją po niej (główne pytania i refleksje dotyczyły partnerów z Niemiec, Szwecji oraz Danii) trwały ok 30 min.
Przedstawiciele Forum byli zainteresowani tym badaniem i (jak sami stwierdzili) „nie mają wiedzy aby u nich tego typu badania były realizowane”.
Prezentacja została następnie wysłana (a do niej załączony również został sam raport -po przetłumaczeniu na język angielski przez NIW – CRSO) do uczestników Forum Bałtyckich NGO mailem.
Zadanie zostało dofinansowane przez NIW-CRSO w ramach programu PROO 5.