SPOKO – Społeczny Kosz

Category : Bez kategorii · No Comments · by Wrz 27th, 2019

SPOKO – Społeczny Kosz – Pierwszy tego typu projekt w Polsce

„SPOKO – Społeczny Kosz” to inicjatywa Fundacji Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA. IDEĄ SPOKO jest łączenie ze sobą możliwości produkcyjnych organizacji pozarządowych (NGO) ze zidentyfikowanymi potrzebami BIZNESU. Start projektu to wyjście na rynek z ofertą zestawów prezentowych zawierających produkty wytwarzane przez NGO-sy.

ZESTAWY PREZENTOWE SPOKO stanowią alternatywę dla tradycyjnych koszy prezentowych. Dochód ze sprzedaży za pośrednictwem SPOKO FUNDUSZU będzie wpierał dalszy rozwój organizacji z sektora ekonomii społecznej. Operatorem projektu, który zadba o dostosowanie produktu do potrzeb biznesu, został doświadczony podmiot na rynku usług komercyjnych – Studio 102 z Gdyni, a wspiera go Pracownia MAMYWENE. MECENASAMI projektu są Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki.

Łączenie ze sobą organizacji z sektora ekonomii społecznej i biznesu to korespondencja możliwości jednej strony (NGO) i potrzeb drugiej (Biznes). W projekcie SPOKO uczestniczą osoby, które mają doświadczenie we współpracy zarówno z NGO-sami, jaki i BIZNESEM.
Dzięki temu w SPOKO będą mogły powstawać narzędzia wspierające rozwój organizacji z sektora ekonomii społecznej, a firmom dostarczały alternatyw dla rozwiązań, z których już dzisiaj korzystają.

Pierwszym tego typu rozwiązaniem są ZESTAWY PREZENTOWE zawierające regionalne produkty spożywcze i przedmioty codziennego użytku. Kryteria doboru produktów są proste. Po pierwsze powinny być społeczne, a więc wytwarzane przez organizacje pozarządowe, a po drugie regionalne. Staramy się, aby były jak najbardziej ekologiczne. Nadrzędnym kryterium doboru DOSTAWCÓW jest jakość, której oczekują firmy oraz gotowość do realizowania wymagań rynku, czyli zapewnienie ciągłości dostaw, terminowości realizacji i powtarzalność produktu.

Zespół SPOKO przez pół roku weryfikował kilkudziesięciu potencjalnych dostawców, którzy trafili do naszego Społecznego Kosza i ostatecznie wytypował początkową listę składającą się z 13 firm społecznych (fundacje i spółdzielnie socjalne), które będą pierwszymi beneficjentami projektu.

Firmy, które nie spełniły początkowych założeń będą również czerpały korzyści z inicjatywy SPOKO – Społeczny Kosz. Założeniem projektu jest łączenie i realizacja potrzeb obydwu stron. Dlatego też nieodłącznym elementem SPOKO jest utworzony FUNDUSZ, do którego trafiają wszystkie środki, które po odliczeniu kosztów prowadzenia projektu uda się zgromadzić. Działania jakie wykonujemy w ramach prowadzenia projektu SPOKO nie mają na celu osiągnięcia zysku, lecz zwiększanie możliwości i zakresu funkcjonowania przedsięwzięcia.

Każdy przedsiębiorca społeczny niezależnie od tego czy już jest naszym dostawcą może złożyć wniosek, ubiegając się o przyznanie wsparcia. Komisja składająca się z ekspertów, przeanalizuje nadesłane aplikacje i wybierze najlepiej spełniające warunki FUNDUSZU. Co ważne przyznane środki nie zostaną przekazane w formie gotówki, ale trafiają do przedsiębiorstw w postaci indywidualnie dobranych rozwiązań.
Naszym celem jest wspieranie rozwoju, np. zakup nowych maszyn, zaprojektowanie opakowań, sfinansowanie pobytu na targach tematycznych czy pomoc i wsparcie ekspertów. Każdy aplikujący ma możliwość otrzymania od nas profesjonalnej porady, która pozwoli mu podnieść efektywność pracy i zwiększyć możliwości biznesowe prowadzonej działalności.

Zestawy prezentowe SPOKO mają formę pudełek, których branding jest dostosowany do oczekiwań współczesnych firm. W przeciwieństwie do typowych gadżetów, upominków czy zestawów, pudełko SPOKO nie daje możliwości pełnej personalizacji. Klient będzie mógł umieścić logo swojej firmy jedynie na naklejce zlokalizowanej w konkretnym miejscu. Dlaczego? Zestawy SPOKO to coś więcej niż produkt. Wartością zestawu jest IDEA za nim stojąca i to ona jest atrakcyjna dla firm, które za pośrednictwem strony www.jestesmyspoko.pl kupią taki zestaw. Firmy obdarowując klienta lub partnera takim prezentem, komunikują swoje  wartości. Tym samym tworzymy gotowe rozwiązania dla firm, które mogą je włączyć do swojej strategii CSR i dołączyć do GRONA  FIRM SPOKO. Każdy zakup będzie uhonorowany Certyfikatem Jesteśmy SPOKO!

Filmik „SPOKO – Społeczny Kosz”